PODSUMOWANIE MOBILNOŚCI EDUKACYJNEJ - HISZPANIA 2024

 

do przedsięwzięcia W poszukiwaniu rozwiązań własnego rozwoju - kształcenie za granicą o numerze 2022-1-PL01-KA122-VET-000078784 realizowanego na zasadach Programu Erasmus+ w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowanego ze środków programu

Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego

Przedsięwzięcie obejmowało dwie mobilności uczniów kształcących się w zawodach: technik fotografii i multimediów, technik usług fryzjerskich, technik organizacji turystyki oraz technik reklamy  

w terminach 26.02.2024 - 22.03.2024 oraz  13.05.2024 - 07.06.2024 w Maladze, Hiszpania.

W realizacji przedsięwzięcia pomagała organizacja pośrednicząca Euromind w Maladze.

ETAP 1 PRZYGOTOWANIE DO MOBILNOŚCI

  • kompleksowy program zajęć mający na celu wszechstronne wsparcie uczniów w zakresie psychologicznym, mentorskiego wsparcia, kompetencji językowych, zrozumienia kulturowego oraz zasad bezpieczeństwa.

  • organizacja wspierająca Euromind zapewniła: przewodnik z przydatnymi informacjami, lokalnym transportem i życiem towarzyskim, numery alarmowe; spotkanie na Skypie z uczestnikami w celu zapoznania się i przeprowadzenia wywiadów. Po rozmowie kwalifikacyjnej przez Skype'a Euromind utworzył grupę na whatsapp, do której dołączyli wszyscy wybrani uczestnicy wraz ze swoimi nauczycielami. Na tej podstawie  zapewnione zostały adekwatne miejsca pracy.

  • Euromind wraz z koordynatorami projektu z organizacji wysyłającej przygotowało porozumienia o programie zajęć indywidualnie dla każdego uczestnika.              

ETAP 2 PODCZAS MOBILNOŚCI

Monitoring, Mentoring

Pierwszego dnia po przyjeździe Euromind zorganizował sesję powitalną, podczas której uczestnicy poznali zespół Euromind, przypomnieli im o programie programu, zasady zakwaterowania i warianty strategii rozpowszechniania.Później uczestnicy zostali zabrani na spacer po okolicy, w celu zapoznania z topografią miasta i lokalizacji. 

W celu upewnienia się, że cele porozumienia o programie zajęć będą osiągnięte oraz aby uczestnicy byli w pełni zintegrowani z kulturą pracy w przedsiębiorstwach, monitoring był prowadzony przez wszystkie strony zaangażowane w projekt. Organizacja Pośrednicząca wyznaczyła mentora dla grupy uczestników, który był odpowiedzialny za zapoznanie uczestników z organizacjami przyjmującymi. W trakcie odbywania stażu przez uczestników, nauczyciele towarzyszący uczniom przeprowadzili wizyty monitorujące w celu oceny przydzielonych czynności i zadań uczniom, ich postępów, warunków pracy, a także uzyskania informacji o poziomie zadowolenia zarówno uczestników, jak i organizacji przyjmujących.

2.2 Ewaluacja

W trakcie realizacji mobilności została dokonana ewaluacja środkowa i końcowa  pracy uczestników. Po uzyskaniu wyników oceny w połowie etapu, mentor z ramienia organizacji pośredniczącej spotkał się z uczestnikami w celu omówienia oceny obejmującej różne kategorie (inicjatywność, zaangażowanie, pracowitość, kreatywność, punktualność, współpracę z pracownikami). Wszyscy uczestnicy uzyskali najwyższe noty w ocenie organizacji przyjmujących. 

Euromind jako organizacja pośrednicząca brał czynny udział w procesie przygotowywania   i rozpowszechniania wyników projektu wraz z organizacją wysyłającą i uczestnikami. Podczas pobytu stażystów w Hiszpanii Euromind zaangażował ich w szereg działań, których celem  było zmuszenie uczniów do monitorowania i gromadzenia wszystkich informacji związanych ze staży zawodowych i pobytu w Hiszpanii. Materiały wytwarzane przez uczestnika byłyby następnie wykorzystywane jako narzędzia do rozpowszechniania wyników przez szkołę w jej oraz przez partnera w Hiszpanii.

ETAP 3 PROGRAM KULTUROWY

  • Spacer po centrum Malagi- podczas spaceru po centrum Malagi uczestnicy  mogli zobaczyć najstarsze części Malagi poznać jego historię. Malaga, której początki sięgają prawie 800 r. p.n.e., jest jednym z najstarszych miast na całym świecie. Trasa przebiegała przez ruiny cywilizacji rzymskiej, mauretańskiej i chrześcijańskiej w tym Teatr Rzymski, Alcazaba, Katedra w Maladze i Kościół św. Janów.

  • Tapas to hiszpańskie przystawki lub przekąski, serwowane na ciepło lub na zimno z napojem. Podczas Wieczoru Tapas grupa miała okazję skosztować lokalnej kuchni, poznać zespół Euromind i zintegrować się.

  • Uczestnicy mieli okazję zwiedzić Marbella, która jest bez wątpienia jednym z głównych punktów turystycznych na Costa del Sol, dzięki Puerto Banús, jednej z głównych atrakcji dla turystów odwiedzających miasto, oraz pięknym plażom. 

  • Kolejnym punktem programu  było zwiedzanie Rondy znanej ze swojego położenia na klifie oraz głębokiego wąwozu, którym płynie rzeka Guadalevín. Uczestnicy mieli możliwość podziwiać widoki i scenerię Rondy i okolic.

  • Sewilla z piękną architekturą i bogatą przeszłością historyczną

W celu  potwierdzenia nabytych umiejętności, uczestnicy otrzymali Certyfikat ukończenia mobilności.

                                                               

PODSUMOWANIE

Uczestnicy byli w pełni zadowoleni ze swoich miejsc pracy. Zdobyli bardzo potrzebne doświadczenie zawodowe za granicą, które jest wysoko cenione, a czasami wręcz wymagane przez dzisiejszych pracodawców. Ponadto stażyści pokazali, że potrafią pracować w środowisku wielokulturowym i udowodnili, że potrafią pracować zarówno indywidualnie, jak i w zespole.

Zespół organizacji pośredniczącej Euromind był niezwykle zadowolony z zaangażowania stażystów w projekt oraz z ich osobistego zainteresowania wszystkim, w czym uczestniczyli.

Opublikowano: 06 czerwca 2024 23:53

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 202

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Głogowie

Wszelkie prawa zastrzeżone © Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Głogowie

Realizacja: Superszkolna.pl