Tutaj powinien być opis

Janie Pawle II, pamiętamy...

      " Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć "

                                                                                              [ Jan Paweł II]

18 maja 1920 r. w kamienicy przy ul. Kościelnej 7 w Wadowicach przyszedł na świat Karol Wojtyła. Matka Emilia mawiała, że jej syn, którego nazywała Lolkiem, zostanie wielkim człowiekiem. I tak się stało. Dziś przypada 100. rocznica urodzin naszego wielkiego rodaka, człowieka wiary, miłości i nadziei, wielkiego autorytetu moralnego, którego parafią był cały świat.

W tym wyjątkowym dniu i trudnym czasie, w jakim się znaleźliśmy,warto pamiętać, jak bardzo Jan Pawł II miłował świat i ludzi.

Warto przypomnieć sobie przesłania naszego wielkiego rodaka.

Papież Jan Paweł II ze szczególną miłością traktował młodych ludzi. „Wy jesteście nadzieją świata, nadzieją Kościoła, wy jesteście moją nadzieją”- tak powiedział do młodzieży zaraz po inauguracji pontyfikatu, 22 października 1978r., na placu św. Piotra w Rzymie.

W dobie powszechnego kryzysu wiary Papież stał się uosobieniem nadziei dla młodych z całego świata, przyjacielem, drogowskazem i autorytetem. W 1985 r. ogłosił Międzynarodowy Rok Młodzieży i podczas jego obchodów w Rzymie ustanowił Światowy Dzień Młodzieży obchodzony w Niedzielę Palmową.

Liczba młodzieży, która zbierała się na spotkaniach z Papieżem, była nieporównywalna z żadnym innym wydarzeniem ( rekord należy do Światowego Dnia Młodzieży w Manili, stolicy Filipin, gdzie przybyło prawie 5 milionów młodych ludzi). Dlaczego na spotkania z Nim przybywały miliony? Komentatorzy znajdują różne odpowiedzi. Dominikan ojciec Jan Góra tak wyjaśniał tajemnicę sukcesu dialogu Papieża z młodymi ludźmi: „Papież był dla nich ojcem i stawiał wymagania. Nie starał się być kumplem ani panem z telewizji, który klepie po ramieniu”. Mówił, że młodość to nie tylko czas beztroski: „Młodość oznacza projekt całego życia, projekt zbudowany wedle sensu i wartości, nieodzowne jest również w młodości pytanie o kres”. Jan Paweł II apelował do młodzieży: „Budujcie cywilizację miłości! Wykazujcie odwagę w obliczu trudności życiowych i niesprawiedliwości. Zobowiążcie się do walki o sprawiedliwość, solidarność i pokój na świecie”.

Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca 2 kwietnia 2005 r. Nie sposób wymienić wszystkich zasług dla ludzkości tego wielkiego człowieka. Tyle mu zawdzięczamy...

Znany brazylijski pisarz, Paulo Coelho, po śmierci Jana Pawła II zredagował list pożegnalny zawierający swoiste podziękowania:

" Kiedy wiadomość o Twojej śmierci została ogłoszona, ludzie zgromadzeni na placu Świętego Piotra w Rzymie pochylili głowy. Ale zaraz potem rozległy się oklaski. Oklaski wyrażające uczucia również tych wszystkich, którzy chcieli tam być w tej szczególnej chwili, wcale nie po to, by Cię opłakiwać, ale żeby Ci powiedzieć: Dziękujemy za to, że byłeś. Dziękujemy, że przypomniałeś nam o darze wytrwałości. Dziękujemy, że otworzyłeś nam oczy na dar wiary. Dziękujemy, że poruszyłeś nasze serca darem woli. Dziękujemy za to, że kiedy czuliśmy się słabi, Twój przykład dodawał nam sił, za to, że głosiłeś pokój, mówiąc, że wojna, niezależnie od tego, kto zwycięża, zawsze jest klęską dla ludzkości. Dziękujemy, że przypomniałeś nam o szacunku dla planety, na której żyjemy, mówiąc: "Całuję ziemię tak, jak całowałem ręce mojej matki".

Zachęcam do chwili refleksji nad życiem i dokonaniami tego niezwykłego człowieka, ale również do chwili refleksji nad naszym własnym życiem, aspiracjami...

Zachęcam do obejrzenia i wysłuchania teledysku " Polski teolog Karol Wotyła" załączonego poniżej.

                                                                                                          Ewa Kamińska