AAA
Zespół Szkół
Technicznych i Ogólnokształcących
w Głogowie

Aktualności

22 lutego 2019 11:47 | Aktualności

Wycieczka do Poznania

 21.02.2019 r. w ramach projektu unijnego "Kompetencje szansa na lepsze jutro", klasy 1 a LO, 2 a LO klasy 1 oraz 3 a LO, wzięły udział w ciekawej wycieczce dydaktycznej do Poznania. Historyczna stolica Wielkopolski jest żywym centrum polskich tradycji i kultury oraz nowoczesności. Zaczęliśmy zatem od zwiedzania wspaniałego Laboratorium Wyobraźni. Jest to pierwsze w Wielkopolsce centrum nauki, skierowane do młodych ludzi, mające na celu w nowatorski sposób rozbudzić ciekawość świata, rozwijać wyobraźnię, a także zainteresować ich naukami ścisłymi. Była to wspaniała interaktywna nauka poprzez zabawę.

Mogliśmy również odwiedzić Muzeum Rogala Świętomarcińskiego, które mieści się w samym sercu Poznania w zabytkowej, liczącej 500 lat kamienicy. Z okien sali muzealnej roztacza się doskonały widok na renesansową wieżę ratuszową ze słynnymi koziołkami.  W kameralnej, swobodnej atmosferze pokazu na żywo z humorem, zapoznaliśmy się z recepturą powstawania rogali. Uczestniczyliśmy także w ich przygotowaniu, pomagając Rogalowemu Mistrzowi przy użyciu tradycyjnych narzędzi cukierniczych, jak wałek, i… szabla! Jest to miejsce dla wszystkich, którzy chcą poznać lepiej Poznań, jego specyfikę, symbole i język. Podczas lekcji muzealnej w trakcie zagniatania ciasta, mogliśmy wysłuchać miejscowej gwary mistrzów cukierniczych. Gwara poznańska to dialekt miejski, którym posługiwali się mieszkańcy miasta i okolic. Jest to mieszanka języka ogólnopolskiego, wielkopolskich gwar ludowych oraz germanizmów z okresu zaboru pruskiego. Do dziś stanowi o odrębności kulturowej Poznania. Poznaliśmy wiele humorystycznych określeń, np. „mela” – dziewczyna oraz „szczun” – chłopak, klapiok – ucho, ślip – oko, knipa – książka. Po drodze zobaczyliśmy też galerię starych reklam i ciekawostek dotyczących historii rogala. Odwiedliśmy także Muzeum Archeologiczne, które dysponuje wspaniałymi zabytkami archeologicznymi.

            Następnie udaliśmy się na spacer szlakiem poznańskich Bamberek, a później na pyszny obiad. Pełni wspaniałych wrażeń, bogatsi o zdobytą wiedzę wróciliśmy szczęśliwie do domów. Opiekunkami była p. D. Miłek, p. A. Gierdalska oraz p. A. Łachowska.

 

Tekst A. Łachowska

 

Przeczytano: 40 razy. Wydrukuj|Do góry