AAA
Zespół Szkół
Technicznych i Ogólnokształcących
w Głogowie

Aktualności

13 listopada 2018 11:28 | Aktualności

OBCHODY 100. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ 1918-2018

 

W roku 100. rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości 09 listopada 2018 r. w ZSTiO miało miejsce niecodzienne przedsięwzięcie historyczne „Ojczyzna w sercach się zaczyna. Szkolny Dzień Niepodległości”. Bogaty, dynamiczny program obfitował w wiele akcentów patriotycznych. W części pierwszej nastąpiły zmagania 14 klas, które stanęły w szranki przed jury w składzie: M. Kaliszak, A. Gierdalska, M. Wilińska, B. Nawoj oraz E. Dymek. Pierwszym zadaniem była parada klas w strojach galowych z przypiętymi kotylionami. Następnie młodzież zaprezentowała wspaniałe plakaty „Każda historia zaczyna się od pojedynczego człowieka”. Uczniowie musieli również odnaleźć swoje ukryte talenty i zmierzyli się na scenie, a że śpiewać każdy może, to wyśpiewywali, jak potrafili, wybraną piosenkę patriotyczną bądź legionową. Kolejną konkurencją był pokaz mody przygotowanych kreacji historycznych lub futurystycznych „z kufra babci do kufra wnuczki”. Przedstawiciele poszczególnych klas musieli ponadto rozpoznać twarze znanych i sławnych postaci z kart historii. W oczekiwaniu na werdykt jury mogliśmy śpiewać i tańczyć w ramach „patriotycznej dyskoteki”, zabawa była przednia. Zmagania  przyniosły wiele patriotycznych emocji. Zwycięstwo przypadło klasie 1 WZB, której wychowawcą jest p. P. Bielawa, za co uczestnicy otrzymali tort z napisem „100 lat RP” oraz słodkości. Miejsce II zajęła klasa 2 TB wraz z wychowawczynią p. E. Borowiecką, a miejsce III wywalczyła klasa 3 TAC, której wychowawczynią jest p. A. Radziejewska-Bacia. Gratulacje dla wszystkich uczniów biorących udział w konkursie!

Kolejnym ważnym punktem programu było posadzenie na terenie szkoły pamiątkowego dębu 100-lecia, poświęconego Tytusowi Czakiemu (1888-1944), działaczowi niepodległościowemu. W części drugiej i ostatniej odbyła się uroczysta akademia szkolna, która rozpoczęła się wprowadzeniem Pocztu Sztandarowego, przygotowanego przez p. B. Przytułę. W podniosłej atmosferze zadumy po meandrach historii oprowadzali nas konferansjerzy: O. Antczak (2 TB) i G. Igner (2 TB) oraz M. Żak (1 TB). W nastrój świetnej przeszłości wprowadził całą społeczność szkolną wspólnie odśpiewany o godzinie 11.11 „Mazurek Dąbrowskiego” oraz staropolski polonez w wykonaniu klasy 4 TB i 1 TA.  Następnie dziewczęta klasy 1 TA i 1 TB , pod opieką p. M. Sypniewskiej, zatańczyły wzruszający „Taniec dla ojczyzny z flagami biało-czerwonymi”. Fenomenalnie zaprezentował się debiutujący szkolny chór, a więc uczniowie z klasy 1 WZA, pod batutą p. P. Bielawy. Przy akompaniamencie gitary brawurowo zaśpiewali „Legiony”, „Wojenko, wojenko” oraz „Rozkwitały pąki białych róż”.  Ogromne brawa należą się także W. Kuli (3 TB) za utwór „Śpiewka” oraz dla W. Kazubskiej (2 WZA), która wykonała piosenkę „Flaga”. Również pięknie zaprezentowała się W. Klimek (1 WZA) w utworze „Biały krzyż”. Mogliśmy wysłuchać także nastrojowych wierszy w wykonaniu:               P. Niemiec, K. Dziełakowskiej, D. Kot, G. Igner (2 TB) oraz J. Jankowskiej (3 TB) . Dramatyczny utwór poetycki „Z doli i niedoli” zaprezentowały W. Skrzypińska i M. Łaszewska (3 TB), które pełniły straż honorową. W programie artystycznym nie mogło zabraknąć postaci Józefa Piłsudskiego, którego brawurowo odegrał K. Maciołek (1WZA), za co otrzymał wielkie owacje. Ponadto K. Piekarz (3 TAC) równie wspaniale zaprezentował się w roli Antoniego Anusza, opowiedział o przyznaniu praw kobietom w Polsce 1918 r. Realistycznie rolę gazeciarzy odegrali H. Magdziak i O. Skupiński (1 WZB). Program urozmaiciła sonda szkolna „Co sądzisz na temat patriotyzmu?”, przygotowana pod kierunkiem p. U. Drozd z klasą 4 TB oraz prezentacja pozdrowień z Wilna. Na koniec głos zabrała wicedyrektor, p. E. Fernówka, która podkreśliła, iż mogliśmy przeżyć doskonałą, żywą lekcję historii oraz lekcję patriotyzmu. Symbolikę święta podkreślała piękna scenografia przygotowana przez p. A. Karolczak oraz oprawa muzyczna, którą zajął się D. Alich (3 TAC).  

Organizatorzy, p.  A. Łachowska oraz p.  T.  Żak , serdecznie dziękują za współpracę wszystkim nauczycielom i wychowawcom, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości. Dziękujemy również Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.

 

A. Łachowska

 

Przeczytano: 218 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: